Skip to content

260 Wainwright St

Newark, NJ 07112

Built 1935

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Jun 8, 2000

Property Information

Block3734
Lot76
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page106

Building Details

Building Class43
Description2.5SF3UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,753
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
13%
Improvement Value:$128,600
87%
Total Assessment$148,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,651+2.0%
2024$5,540-0.2%
2023$5,549-1.7%
2022$5,647+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000

To:

Sq Ft2,753DeedBook 5700, Page 475

Property Sale

Sale
$9,400
DeedBook 5568, Page 28

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook 4926, Page 677

Property Built

Built

Year Built: 1935