Skip to content

352-354 Wainwright St

Newark, NJ 07112

Built 1930

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jan 29, 2021

Property Information

Block3736
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page106

Building Details

Building Class43
Description2SF3UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage7,252
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,300
12%
Improvement Value:$237,200
88%
Total Assessment$268,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,211+2.0%
2024$10,010-0.2%
2023$10,026-1.7%
2022$10,203+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft7,252DeedBook 20210, Page 26706

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 5704, Page 460

Property Sale

Sale
$39,100
DeedBook 4450, Page 857

Property Built

Built

Year Built: 1930