Skip to content

32-34 Dayton St

Newark, NJ 07114

Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 30, 2024

Property Information

Block3741
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page121

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$420,000
35%
Improvement Value:$780,000
65%
Total Assessment$1,200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$45,636+2.0%
2024$44,736-34.2%
2023$67,959-1.7%
2022$69,160+113.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,754,000

From:

To:

DeedBook 20190, Page 24553Recorded3/18/2019

Property Sale

Sale
$1,175,000

From:

To:

DeedBook 20180, Page 1783Recorded1/9/2018

Property Sale

SaleMulti
$64,700
DeedBook 4859, Page 3