Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
617-623 Frelinghuysen Ave
Newark, NJ 07114
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 23, 2009
Property Information
Block3741
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page121
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.26
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$200,000
95%
Improvement Value:$10,000
5%
Total Assessment$210,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $7,986 | +2.0% |
| 2024 | $7,829 | -0.2% |
| 2023 | $7,841 | -1.7% |
| 2022 | $7,980 | -22.8% |
Property History
No events match the selected filters.