Skip to content

42-44 Dayton St

Newark, NJ 07114

Built 1900

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Feb 16, 2018

Property Information

Block3741
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page121

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,820
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,200
13%
Improvement Value:$117,700
87%
Total Assessment$134,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,130+2.0%
2024$5,029-0.2%
2023$5,037-1.7%
2022$5,126+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft1,820DeedBook 20180, Page 17177

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 12325, Page 2370

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 5899, Page 817

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 5422, Page 619

Property Sale

SaleMulti
$36,000
DeedBook 5118, Page 804

Property Sale

SaleMulti
$36,000
DeedBook 4818, Page 408

Property Built

Built

Year Built: 1900