Skip to content

60 Dayton StNewark, NJ 07114

Built 1912

Last Sale Price
$447,500
Last Sale Date
Feb 1, 2024

Property Information

Block3742
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page118

Building Details

Building Class43
Description2SB
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,666
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$13,500
9%
Improvement Value:$130,800
91%
Total Assessment$144,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,488+2.0%
2024$5,380-0.2%
2023$5,388-1.7%
2022$5,483+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$447,500

To:

Sq Ft3,666DeedBook 20240, Page 11191

Property Sale

Sale
$46,500
DeedBook 4885, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1912