Skip to content

691-693 Frelinghuysen AveNewark, NJ 07114

Commercial

Last Sale Price
$2,350,000
Last Sale Date
Jul 8, 2020

Property Information

Block3743
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page118

Building Details

Building Class---
Description1SF3UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,600
96%
Improvement Value:$5,800
4%
Total Assessment$135,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,149+2.0%
2024$5,048-0.2%
2023$5,056-1.7%
2022$5,145+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$2,350,000

To:

DeedBook 20200, Page 67695