Skip to content

11 Emerson PlNewark, NJ 07114

Built 1910

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Nov 6, 2006

Property Information

Block3743
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page118

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,268
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$13,800
13%
Improvement Value:$90,300
87%
Total Assessment$104,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,959+2.0%
2024$3,881-0.2%
2023$3,887-1.7%
2022$3,956+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910