Skip to content

82-86 Hanford St

Newark, NJ 07114

Built 1941

Last Sale Price
$126,000
Last Sale Date
Dec 5, 2023

Property Information

Block3756
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page117

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,940
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,900
13%
Improvement Value:$108,300
87%
Total Assessment$125,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,761+2.0%
2024$4,667-0.2%
2023$4,675-1.7%
2022$4,758+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$126,000

To:

Sq Ft2,940DeedBook 20240, Page 6727

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5832, Page 873

Property Built

Built

Year Built: 1941