Skip to content

117-121 Hanford StNewark, NJ 07114

Industrial

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Jan 17, 2019

Property Information

Block3762
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page117

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,500
55%
Improvement Value:$164,600
45%
Total Assessment$367,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,961+2.0%
2024$13,685-0.2%
2023$13,708-1.7%
2022$13,950+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

To:

DeedBook 20190, Page 6797

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5878, Page 584

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5483, Page 832