Skip to content

99 Hanford StNewark, NJ 07114

Built 1937

Last Sale Date
Jun 7, 2008

Property Information

Block3763
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page117

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,128
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,900
16%
Improvement Value:$89,800
84%
Total Assessment$106,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,058+2.0%
2024$3,978-0.2%
2023$3,984-1.7%
2022$4,055+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1937