Skip to content

46 Ludlow St

Newark, NJ 07114

Built 1941

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Dec 4, 2002

Property Information

Block3763
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page117

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,400
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,900
14%
Improvement Value:$104,200
86%
Total Assessment$121,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,605+2.0%
2024$4,515-0.2%
2023$4,522-1.7%
2022$4,602+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft3,400DeedBook 5990, Page 538

Property Sale

Sale
$23,400
DeedBook 4558, Page 1049

Property Built

Built

Year Built: 1941