Skip to content

10-12 Ludlow St

Newark, NJ 07114

Built 1929

Last Sale Date
Aug 20, 2024

Property Information

Block3763
Lot48
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page117

Building Details

Building Class16
Description2SF3UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,094
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,000
14%
Improvement Value:$101,800
86%
Total Assessment$117,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,480+2.0%
2024$4,392-0.2%
2023$4,399-1.7%
2022$4,476+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1929