Skip to content

1-3 Evergreen Ave

Newark, NJ 07114

Church/Charitable

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Jul 24, 2019

Property Information

Block3763
Lot61
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page117

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage513
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,900
70%
Improvement Value:$7,200
30%
Total Assessment$24,100

Sale
$950,000

To:

Sq Ft513DeedBook 20190, Page 74725