Skip to content

41-45 Mcclellan StNewark, NJ 07114

Last Sale Date
Feb 8, 2018

Property Information

Block3773
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page120

Building Details

Building Class---
Description5SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage3.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,000,000
99%
Improvement Value:$50,700
1%
Total Assessment$5,050,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2001$75,798+1.0%
2000$75,025+1.8%
1999$73,727+4.4%
1998$70,607+5.7%
Property History
Sales1