Skip to content

980-990 Frelinghuysen AveNewark, NJ 07114

Vacant Land

Last Sale Price
$754,000
Last Sale Date
Mar 27, 2018

Property Information

Block3773
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page120

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage347
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,000,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$2,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$76,060+2.0%
2024$74,560+343.7%
2023$16,803-1.7%
2022$17,100+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$754,000

To:

Sq Ft347DeedBook 20180, Page 30713