Skip to content

942-948 Frelinghuysen AveNewark, NJ 07114

Commercial

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Mar 26, 2010

Property Information

Block3773
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page120

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$103,500
49%
Improvement Value:$109,300
51%
Total Assessment$212,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,093+2.0%
2024$7,933-0.2%
2023$7,946-1.7%
2022$8,086+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

DeedBook 12247, Page 285

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 4536, Page 653