Skip to content

44-66 Mcclellan StNewark, NJ 07114

Industrial

Last Sale Price
$12,350,000
Last Sale Date
Nov 4, 2013

Property Information

Block3775
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page120

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage5.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,693,500
93%
Improvement Value:$500,000
7%
Total Assessment$7,193,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$273,569+2.0%
2024$268,174-0.2%
2023$268,605+121.3%
2022$121,353+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$12,350,000

From:

To:

DeedBook 12471, Page 5183Recorded12/5/2013

Also conveyed in this deed

1 parcel