Skip to content

69-71 Market St

Newark, NJ 07102

Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 9, 2016

Property Information

Block72
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class---
Description6SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$675,100
85%
Improvement Value:$123,000
15%
Total Assessment$798,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,352+2.0%
2024$29,753-0.2%
2023$29,801-1.7%
2022$30,328+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$900,000
DeedBook 12213, Page 1885

Property Sale

Sale
$1,300,000
DeedBook 6155, Page 466

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 5721, Page 730