Skip to content

26-28 Dassing AveNewark, NJ 07106

Built 1907

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Oct 3, 2024

Property Information

Block4005
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class43
Description2SF4UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,900
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,000
17%
Improvement Value:$123,100
83%
Total Assessment$148,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,632+2.0%
2024$5,521-0.2%
2023$5,530-1.7%
2022$5,628+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

To:

Sq Ft2,900DeedBook 20240, Page 60394

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft2,064DeedBook 20220, Page 73107Recorded8/4/2022

Property Sale

SaleMulti
$166,000
DeedBook 6032, Page 402

Property Sale

SaleMulti
$97,000
DeedBook 5896, Page 776

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 5173, Page 935

Property Sale

SaleMulti
$68,000
DeedBook 5086, Page 20

Property Sale

SaleMulti
$12,500
DeedBook 4734, Page 425

Property Built

Built

Year Built: 1907