Skip to content

24 Columbia Ave

Newark, NJ 07106

Built 1907

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 23, 2001

Property Information

Block4031
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,673
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,900
12%
Improvement Value:$121,800
88%
Total Assessment$138,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,275+2.0%
2024$5,171-0.2%
2023$5,179-1.7%
2022$5,271+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5222, Page 700

Property Built

Built

Year Built: 1907