Skip to content

42 Columbia Ave

Newark, NJ 07106

Built 1915

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 25, 2021

Property Information

Block4031
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,599
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,300
11%
Improvement Value:$135,000
89%
Total Assessment$151,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,754+2.0%
2024$5,640-0.2%
2023$5,650+36.5%
2022$4,138+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$185,000
Sq Ft1,600DeedBook 20191, Page 19254Recorded12/17/2019

Property Sale

Sale
$74,375
DeedBook 5546, Page 920

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4993, Page 453

Property Built

Built

Year Built: 1915