Skip to content

92 Alexander StNewark, NJ 07106

Built 1917

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 11, 2019

Property Information

Block4058
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,586
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,800
18%
Improvement Value:$88,000
82%
Total Assessment$107,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,100+2.0%
2024$4,019-0.2%
2023$4,025-1.7%
2022$4,096+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$26,780
DeedBook 6088, Page 299

Property Sale

Sale
$19,500
DeedBook 4727, Page 386

Property Built

Built

Year Built: 1917