Skip to content

153-155 S Munn Ave

Newark, NJ 07106

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 11, 2019

Property Information

Block4032
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,716
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,300
12%
Improvement Value:$128,900
88%
Total Assessment$146,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,560+2.0%
2024$5,450-0.2%
2023$5,459-1.7%
2022$5,556+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook 4861, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1919