Skip to content

52 Cedar Ave

Newark, NJ 07106

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 17, 2025

Property Information

Block4214
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,748
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$12,800
8%
Improvement Value:$141,400
92%
Total Assessment$154,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,864+2.0%
2024$5,749-0.2%
2023$5,758-1.7%
2022$5,860+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$242,000

To:

Sq Ft4,368DeedBook 12006, Page 5374

Property Sale

Sale
$144,500

To:

Property Sale

Sale
$50,000

To:

DeedBook 5355, Page 815

Property Sale

Sale
$38,500
DeedBook 4596, Page 1048

Property Built

Built

Year Built: 1924