Skip to content

107 Columbia Ave

Newark, NJ 07106

Built 1917

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 7, 2025

Property Information

Block4033
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,756
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,300
7%
Improvement Value:$216,200
93%
Total Assessment$232,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,842+2.0%
2024$8,668-0.2%
2023$8,682-1.7%
2022$8,835+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,108DeedBook 20180, Page 36239Recorded4/25/2018

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,108DeedBook 20160, Page 82156Recorded9/23/2016

Property Sale

Sale
$58,000

From:

To:

Sq Ft2,108DeedBook 20150, Page 85514Recorded11/6/2015

Property Sale

Sale
$28,450
DeedBook 4420, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1917