Skip to content

19-21 Columbia Ave

Newark, NJ 07106

Built 1910

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jun 13, 2013

Property Information

Block4034
Lot82
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage6,376
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,400
6%
Improvement Value:$303,400
94%
Total Assessment$322,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,276+2.0%
2024$12,034-0.2%
2023$12,053-1.7%
2022$12,266+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Sq Ft8,416DeedBook 12443, Page 5186

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 12385, Page 419

Property Sale

SaleMulti
$415,000
DeedBook 12012, Page 1395

Property Sale

SaleMulti
$382,000
DeedBook 6320, Page 240

Property Sale

SaleMulti
$280,000
DeedBook 6020, Page 309

Property Built

Built

Year Built: 1910