Skip to content

83-85 N Munn Ave

Newark, NJ 07106

Built 1917

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Sep 26, 2006

Property Information

Block4213
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage6,360
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$14,700
7%
Improvement Value:$191,800
93%
Total Assessment$206,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,853+2.0%
2024$7,698-0.2%
2023$7,711-1.7%
2022$7,847+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft6,360DeedBook 12000, Page 3255

Property Built

Built

Year Built: 1917