Skip to content

131 Isabella Ave

Newark, NJ 07106

Built 2011

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Jan 26, 2018

Property Information

Block4036
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class43
Description1SCB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,390
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,300
8%
Improvement Value:$193,600
92%
Total Assessment$209,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,983+2.0%
2024$7,825-0.2%
2023$7,838-1.7%
2022$7,976+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$140,000

To:

Sq Ft4,110DeedBook 20180, Page 11204

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 12039, Page 3196