Skip to content

114 Vermont Ave

Newark, NJ 07106

Built 1920

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Apr 18, 1996

Property Information

Block4036
Lot57
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,040
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,100
18%
Improvement Value:$82,400
82%
Total Assessment$100,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,822+2.0%
2024$3,747-0.2%
2023$3,753-1.7%
2022$3,819+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$25,000

To:

Sq Ft1,040DeedBook 5423, Page 546

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 4768, Page 902

Property Built

Built

Year Built: 1920