Skip to content

104 Vermont Ave

Newark, NJ 07106

Built 1920

Last Sale Price
$2
Last Sale Date
Jan 11, 2018

Property Information

Block4036
Lot60
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,615
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,900
12%
Improvement Value:$120,800
88%
Total Assessment$137,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,237+2.0%
2024$5,133-0.2%
2023$5,142-1.7%
2022$5,233+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$40,000

From:

To:

Sq Ft2,615DeedBook 12456, Page 5214

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 6225, Page 687

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 5873, Page 598

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 5651, Page 451

Property Sale

Sale
$42,006
DeedBook 5584, Page 148

Property Sale

Sale
$96,900
DeedBook 5050, Page 769

Property Built

Built

Year Built: 1920