Skip to content

28-30 West End Ave

Newark, NJ 07106

Built 1920
Church/Charitable

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 4, 2013

Property Information

Block4037
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class43
Description3SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,212
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,800
10%
Improvement Value:$152,400
90%
Total Assessment$170,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2017$5,632+34.9%
1999$4,176+4.4%
1998$3,999+5.7%
1997$3,782+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$368,475
DeedBook 5527, Page 750

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5113, Page 163

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4878, Page 439

Property Built

Built

Year Built: 1920