Skip to content

7-9 Howell Pl

Newark, NJ 07106

Built 1907

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 24, 2023

Property Information

Block4037
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class43
Description2SF1UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,228
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,800
14%
Improvement Value:$109,400
86%
Total Assessment$127,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,837+2.0%
2024$4,742-0.2%
2023$4,750-1.7%
2022$4,834+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 6321, Page 449

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 5764, Page 649

Property Sale

Sale
$101,534
DeedBook 5356, Page 365

Property Built

Built

Year Built: 1907