Skip to content

802-812 South Orange AveNewark, NJ 07106

Last Sale Date
Apr 15, 2002

Property Information

Block4037
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$400,000
47%
Improvement Value:$451,000
53%
Total Assessment$851,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,364+2.0%
2024$31,725-0.2%
2023$31,776-1.7%
2022$32,338+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 5188, Page 762

Property Sale

Sale
$27,500
DeedBook 4802, Page 982