Skip to content

50-54 Plymouth St

Newark, NJ 07106

Built 1907

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Jun 26, 1975

Property Information

Block4040
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class43
Description2.5SF1UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,253
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,500
13%
Improvement Value:$149,800
87%
Total Assessment$172,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,553+2.0%
2024$6,423-0.2%
2023$6,434-1.7%
2022$6,547+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$35,000

To:

Sq Ft3,253DeedBook 4508, Page 507

Property Built

Built

Year Built: 1907