Skip to content

60-62 Plymouth St

Newark, NJ 07106

Built 1920

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
May 29, 2014

Property Information

Block4040
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,831
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,400
14%
Improvement Value:$115,400
86%
Total Assessment$134,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,126+2.0%
2024$5,025-0.2%
2023$5,033-1.7%
2022$5,122+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft2,458DeedBook 12500, Page 9336

Property Sale

SaleMulti
$20,000
DeedBook 5315, Page 607

Property Built

Built

Year Built: 1920