Skip to content

27-29 Melrose Ave

Newark, NJ 07106

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 18, 2000

Property Information

Block4041.01
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,191
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,300
14%
Improvement Value:$104,700
86%
Total Assessment$122,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,640+2.0%
2024$4,548-0.2%
2023$4,555-1.7%
2022$4,636+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952