Skip to content

16-18 Laurel Pl

Newark, NJ 07106

Built 1922

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Sep 13, 2022

Property Information

Block4041
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class43
Description2SF1UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,798
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,900
14%
Improvement Value:$120,200
86%
Total Assessment$139,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,290+2.0%
2024$5,186-0.2%
2023$5,194-1.7%
2022$5,286+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$490,000

To:

Sq Ft3,798DeedBook 20220, Page 85272

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5021, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 1922