Skip to content

77-79 Carolina Ave

Newark, NJ 07106

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 13, 2004

Property Information

Block4042.01
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,416
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,800
13%
Improvement Value:$118,700
87%
Total Assessment$136,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,191+2.0%
2024$5,089-0.2%
2023$5,097-1.7%
2022$5,187+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5065, Page 245

Property Sale

Sale
$39,500
DeedBook 4628, Page 605

Property Built

Built

Year Built: 1952