Skip to content

163 West End Ave

Newark, NJ 07106

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$655,000
Last Sale Date
Oct 28, 2025

Property Information

Block4044.01
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class43
Description2.5SF3UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,858
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,800
15%
Improvement Value:$102,200
85%
Total Assessment$120,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,564+2.0%
2024$4,474-0.2%
2023$4,481-1.7%
2022$4,560-18.7%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$655,000
Sq Ft2,858DeedBook 20250, Page 68929Recorded11/5/2025

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft4,536DeedBook 20210, Page 57123

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook 12429, Page 2467

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 6018, Page 575

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 5940, Page 882

Property Sale

Sale
$37,100
DeedBook 5317, Page 1

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4906, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1920