Skip to content

89-91 Cedar AveNewark, NJ 07106

Built 1930

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Jul 29, 2024

Property Information

Block4215
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class45
Description2.5SF3UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,707
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$12,800
5%
Improvement Value:$241,400
95%
Total Assessment$254,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,667+2.0%
2024$9,477+238.8%
2023$2,797-1.7%
2022$2,846-61.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$670,000

To:

Sq Ft4,707DeedBook 20240, Page 46396

Property Sale

Sale
$75,000

From:

To:

DeedBook 20170, Page 30455Recorded4/5/2017

Property Sale

Sale
$30,500
DeedBook 4444, Page 855

Property Built

Built

Year Built: 1930