Skip to content

60 Lindsley Ave

Newark, NJ 07106

Built 1920

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Mar 28, 2000

Property Information

Block4044
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page68

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,004
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,900
12%
Improvement Value:$127,800
88%
Total Assessment$144,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,503+2.0%
2024$5,394-0.2%
2023$5,403-1.7%
2022$5,499+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft4,004DeedBook 5687, Page 765

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5477, Page 775

Property Sale

Sale
$49,000
DeedBook 4875, Page 955

Property Built

Built

Year Built: 1920