Skip to content

64-66 Lindsley Ave

Newark, NJ 07106

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 20, 2021

Property Information

Block4044
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page68

Building Details

Building Class43
Description3SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,054
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,100
9%
Improvement Value:$182,700
91%
Total Assessment$200,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,636+2.0%
2024$7,486-0.2%
2023$7,498-1.7%
2022$7,630+38.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$47,500
DeedBook 12234, Page 763

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 12026, Page 8708

Property Built

Built

Year Built: 1920