Skip to content

27 Valley St

Newark, NJ 07106

Built 1962
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Jun 6, 2023

Property Information

Block4050
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class43
Description2SF2AG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,416
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,300
8%
Improvement Value:$231,100
92%
Total Assessment$251,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,561+54.1%
2024$6,203-0.2%
2023$6,213-1.7%
2022$6,323+1.0%
Property History
Sales4Foreclosures1

Foreclosure Case F-013473-25

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open

Property Sale

Sale
$580,000

To:

Sq Ft4,416DeedBook 20230, Page 40321

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft2,544DeedBook 20230, Page 185Recorded1/3/2023

Property Sale

Sale
$56,044
DeedBook 5639, Page 618

Property Sale

Sale
$51,000
DeedBook 4735, Page 558

Property Built

Built

Year Built: 1962