Skip to content

26-28 Lanark Ave

Newark, NJ 07106

Built 1959

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
May 29, 2024

Property Information

Block4191
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class43
Description2SF2AG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,560
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,600
14%
Improvement Value:$151,300
86%
Total Assessment$176,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,728+2.0%
2024$6,595-0.2%
2023$6,605-1.7%
2022$6,722+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft2,560DeedBook 20240, Page 35955

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 5457, Page 339

Property Sale

Sale
$14,218
DeedBook 5426, Page 313

Property Built

Built

Year Built: 1959