Skip to content

244-246 Alexander St

Newark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Date
Nov 21, 2019

Property Information

Block4051
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,392
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,100
18%
Improvement Value:$90,700
82%
Total Assessment$110,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,214+2.0%
2024$4,131-0.2%
2023$4,137-1.7%
2022$4,210+1.0%
Property History
Sales1Foreclosures1

Foreclosure Case F-001091-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274Monthly Pmt••••••••

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1925