Skip to content

214 Alexander St

Newark, NJ 07106

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 23, 2000

Property Information

Block4051
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class43
Description2SB2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,912
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,900
14%
Improvement Value:$136,300
86%
Total Assessment$158,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,016+2.0%
2024$5,898-0.2%
2023$5,907-1.7%
2022$6,012+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 4657, Page 962

Property Built

Built

Year Built: 1950