Skip to content

56-58 Pine Grove Terr

Newark, NJ 07106

Built 1918

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 26, 2007

Property Information

Block4052
Lot122
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,420
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,700
11%
Improvement Value:$135,100
89%
Total Assessment$151,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,773+2.0%
2024$5,659-0.2%
2023$5,668-1.7%
2022$5,768+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 6047, Page 352

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5924, Page 214

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5463, Page 198

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 4916, Page 981

Property Built

Built

Year Built: 1918