Skip to content

163-167 Stuyvesant Ave

Newark, NJ 07106

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 8, 2013

Property Information

Block4107
Lot60
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class43
Description2SF3UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,437
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,900
14%
Improvement Value:$158,700
86%
Total Assessment$183,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,982+2.0%
2024$6,845-0.2%
2023$6,856-1.7%
2022$6,977+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 12087, Page 7316

Property Sale

Sale
$69,500
DeedBook 4702, Page 549

Property Built

Built

Year Built: 1928