Skip to content

36-38 Pine Grove Terr

Newark, NJ 07106

Built 1966

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jul 7, 2022

Property Information

Block4052
Lot134
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,828
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$14,700
8%
Improvement Value:$163,800
92%
Total Assessment$178,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,788+2.0%
2024$6,654+23.0%
2023$5,411-1.7%
2022$5,506+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft2,828DeedBook 20220, Page 76271

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook 4588, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1966